Anasayfa / Kadınlara Seslenişler / Kadınlar Artık Özgür!

Kadınlar Artık Özgür!

Karışık olan ülke gündeminde gözden kaçan bir karar verildi geçenlerde; Anayasa Mahkemesi, hiç beklemediğim çağdaşlıkta, alkışlanacak bir karar verdi ve evlenen kadınların kocasının soyadını alması zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Beni bilen biliyor, ben zaten evliliğin toplum ve birey için gerekli olduğuna inanmayan bir insanım. Bu yüzden bu karara iki defa sevindim. Birincisi, evliliği sapıkça savunan bu ataerkil toplumun ağzına vurulmuş güzel bir tokat olduğu için, ikincisi de kadının evlilikte erkekle eşit seviyeye gelebilmesinin sonunda sağlandığı için. 

Bu karardan sonra artık istedikleri takdirde kadınlar evlendikten sonra kendi soyadlarını koruyabilecekler. Olayın başlama sebebi şuymuş: İstanbul Barosu’na bağlı bir avukat olan Sevim Akat Eşki, evlendikten sonra çifte soyad kullanmanın yaşattığı zorluklardan ötürü evlilik öncesi soyadı Akat’ı tek başına kullanmasına izin verilmesi talebiyle dava açmış. Dava Fatih 2. Aile Mahkemesi’nce reddedilmiş. Bunun üzerine Sevim Akat Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuş. Başvuruyu kabul eden AYM, kocanın soyadını kullanma zorunluluğunun Anayasa’nın 17. maddesinde tanımlanan manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkına yönelik bir müdahale oluşturduğuna hükmetmiş. Kısacası artık evli kadınlar tek tek dava açarak evlilikte kendi soyadlarını kullanma hakkına sahipler.

Uzun zamandır gazetelerde bu kadar mutluluk verici bir haber okuyamamıştım. Ne kadar mutlu olduğumu size anlatamam. Sevim Akat’ı bugünden itibaren bir toplum kahramanı olarak ilan ediyorum. Kadınlar adına böyle bir önderlik yapabildiği için kendisine toplum adına büyük şükran borçluyuz. Cesaretinden dolayı kendisini tebrik etmek lazım. Müthiş bir iş başardı ve oyunu tamamen değiştirdi. Kendisini tanıyan varsa umarım bu yazıyı ona da okutur. Toplumdaki ataerkil düzene vurulmuş en sağlam tokatlardan biri oldu bu, bu yüzden bir erkek olarak ben elleri dert görmesin diyorum.

Ahahhhhahahhahahaaaaaaa!

– Hiyaaaaaaa!!!

Olması gereken oldu. 1 Bu bir haktı zaten. Tabii şimdi insanların aklında pek çok soru işareti belirecektir. Örneğin “Doğacak çocuk hangi soyadını taşıyacak?” gibi. Benim buradaki düşüncem şu: Çocuk 18 yaşına kadar hem annenin, hem de babanın soyadını aynı anda taşıyabilir; yani Kerem Öztürk-Ahmetoğlu biçiminde. 18 yaşından sonra da bunlardan birini seçip devam edebilir yahut yepyeni bir soyadı seçebilir kendine. Böylece bireyin gerçekten birey olması sağlanmış olur, bir ailenin malı olmaktan çıkar çocuk. Tabii bunlar çağdaşlaşma yolunda hep adım adım gerçekleşecek olan adımlar. Burada ilk kurşunun atılmış olması çok güzel. Ben başlığı vurucu olması açısından bu şekilde attım; elbette bu toplumda kadın hakları açısından daha kat edilmesi gereken çok yol var. Ama Sevim Akat gibi halk kahramanları olduğu sürece hepsi olur, merak etmeyin. 

Devamının gelmesi ümidiyle…

Konuyla ilgili söyleyecek bir şeyleriniz varsa;

  • Ask.fm’den anonim olarak gelip soru sorabilir,
  • Aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir,
  • Yukarıdaki iletişim bölümünden bana ulaşabilir,
  • “Allah belanızı versin!” diye nefret dolu ataerkil çığlıklar atabilir,
  • “Öff çk saçma hem bn kocamn soyadını alrmki .s” diyerek sayfayı kapatabilirsiniz.
BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

Dipnotlar:

  1. Konuyla ilgili Resmi Gazete açıklaması burada: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/01/20140107-8.pdf.
Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: