Anasayfa / Seyahat, Gezi ve Interrail / 10 Soruda Interrail: Interrail Planım İle İlgili Her Şey!

10 Soruda Interrail: Interrail Planım İle İlgili Her Şey!

Bir önceki yazımda uzun bir süre buralarda olmayacağımdan, uzun bir seyehate çıkacağımdan bahsetmiş ve sizlere dünyayı fazla masraf yapmadan gezebilmenin yollarını anlatmıştım. Bununla ilgili hazırlıklarımı tamamlama aşamasındayken, hem sorularınıza cevap vermek, hem de önümüzdeki günlerde buna benzer bir planı olan kişilere yardımcı olmak açısından bir yazı hazırlamaya karar verdim. Soru ve cevap şeklinde ilerleyecek olan bu yazıda hem benim seyehat planımdan sizi haberdar etmeye, hem de InterRail ile ilgili bazı ipuçları vermeye çalışacağım. Eğer “InterRail nedir?” diyenler varsa, onlar yazının devamını okumadan önce şu yazıyı okuyabilirler.

Hazırsanız başlayalım.

SIK SORULAN SORULAR:

Soru 1: Neden Interrail yapıyorsun?

Seyehat etmeyi, yeni insanlar ve kültürler tanımayı seviyorum. Bütün dünyayı dolaşmak gibi bir hayalim var ve buna beni yaklaştırabilecek güzel ve ucuz yollardan bir tanesi bu. Yolda olmak, gezgin olmak harika bir duygu. Bir kere tadını alan bir daha kolay kolay bırakamaz.

Gideceğim yer olan Doğu Avrupa bölgesi, savaşların izlerini ve buhranlarını hâlâ üzerinde taşıyan, oldukça yorgun ve her santimetre karesinde başka bir hikayenin izlerini okuyabileceğim gizemli bir yer gibi göründü her zaman bana. Doğu Bloku’nun birer parçası olmanın etkilerini halen üzerinde taşıyan bu bölgedeki şehirlerin düzeni, taşıdığı Sovyet mimarisi ve kendine has ruhu; ABD ile rekabet etmeye çalışan bütün o Batı Avrupa milletlerinin (hangi saatte ne yapacakları önceden programlanmış gibi makine düzeninde yaşayan sıkıcı Almanlar, aşırı milliyetçi Fransızlar, kendini hâlâ dünyanın en büyük devleti zanneden İngilizler ve diğerleri) verdiği bütün kapitalist uğraşlarına karşın halen büyük bir boşvermişlik ve rahatlık ile hayatlarını yaşayan Hırvatların, barlarında kendi birasını kendi üreten Çeklerin, eğlenceye hiç ara vermeden hayatlarına devam eden Romenlerin ve bölgedeki diğer bütün milletlerin kültürleri bana her zaman çekici ve havalı geldi.

Bu yüzden hayata “atılmadan” önce burayı görmek istemiştim hep. Uzun yıllardır planlarımın arasında böyle bir şey vardı. Sonunda yapabileceğim için mutluyum. Bu yolculuk benim kendi Motosiklet Günlüğü hikayem olacak, öyle hissediyorum.

Soru 2: Tek başına mı gidiyorsun?

Hayır, yakın arkadaşlarımdan biriyle.

Soru 3: Gitmeye nasıl karar verdiniz?

Aslında amaç yaz tatilinde eğlenmekti. Arkadaşım da, ben de eğlenmeyi seven insanlarız ve üzerinize afiyet bunu bolca alkol tüketerek yapıyoruz. 🙂 İşte bunu yapmak Türkiye’de biraz zor. Burada tatile gittiğinde diskoda bir şişe içki açtırmak için en az 400 TL veriyorsun. Gidip marketten alsan bile Avrupa’ya kıyasla dünya kadar para ödüyorsun. Biz geçen yaz Kemer’e gittik ve çok eğlenmemize rağmen son gün cebimizde tek kuruş para kalmadı ve eve “Bir daha asla Türkiye’de tatile çıkmayalım!” diyerek döndük. Bu yaz için planımız ABD’de Work and Travel yapmaktı ama arkadaşımın not ortalaması bunu yapmaya yetmedi. Ben de önceki seneden beri hayalim olan InterRail’i ortaya attım. İlk anda reddetti ama sonra o da benimsedi; Aralık ayından beri de bu yolculuğun planlarını yapıyoruz. Bir yandan da para biriktirdik tabii ki.

Soru 4: Yanınızda ne kadar para götüreceksiniz ve gidene kadar ne kadar harcama yaptınız?

InterRail biletimiz 1 aylık sınırsız Global Pass. İlk olarak bileti almak ile başladık. Buna kişi başı 1000-1100 lira kadar ödedik. Çantalarımızı da geçen hafta Eminönü’ndeki Mercan Yokuşu’ndan aldık. Ben InterRail ruhunu yaşatması için 73 litrelik bir Interrail çantası aldım. Arkadaşım ise rahatlığını düşünerek çekçekli bir sırt çantası aldı. Onun çantasına 65, benimkine de 75 lira verdik. Çerkezköy – Sofya tren biletine ve İstanbul – Çerkezköy ulaşımına toplam 45 lira civarında para ödedik. Arkadaşımın yeşil pasaportu vardı, benim ise bordo pasaportum (Umuma mahsus pasaport dediklerinden) olduğu için vize almak zorundaydım. Okul bitmeden hemen önce vize işlemlerini düşünerek okuldan öğrenci belgesi almıştım. Mezun olduğum halde okuldan çıkışımı almadım ve bu belgeyi vize almak için kullandım. Böylece vizeyi daha kolay alabildim. Vizeyi İtalya veya Polonya’dan almayı düşünüyordum çünkü en kolay bu iki ülkenin verdiğini okumuştum. İtalya’dan daha kolay vereceklerini düşünerek vizeyi Polonya’dan aldım ve gerçekten öyle oldu – bir Pazartesi sabahı saat 8:00’de gidip belgelerimi teslim ettim, Perşembe günü vizem basılmış, Cuma günü de telefonla haber verildi ve gidip pasaportumu teslim aldım. Vize ücretine 141 TL, servis ücretine ise 53.5 TL ödedim. (Üstadımız Egemen Bağış çok yaşasın.)

Kısacası -zaten halihazırda pasaportum olduğu için- aşağı yukarı 1300 lira civarına bilet ve vize harcamalarımı halletmiş olduk. Yanımızda ise, iki ayrı banka kartında ve cebimizde nakit olarak taşıyacağımız toplam 1250 € kadar para olacak. Bu bizden heveslenen arkadaşları korkutmasın, çünkü Interrail için normal-normal üstü bir rakam diyebilirim. Dışarıda veya dormlarda yatarak, gece diskolara daha az çıkarak, yemeği daha ucuza getirerek, gece trenlerinden kaçınarak bu tip bir yolculuğu çok daha düşük meblağa mal edebilmek mümkün. (Kısacası, bir kere bilet alabilirseniz gerisi bir şekilde geliyor.)

Soru 5: Hazırlıklar sırasında başınıza enteresan bir olay geldi mi?

Birbirimizi kaybettiğimiz takdirde birbirimize ulaşabilmek için arkadaşımın Avea hattına için bugün 30 dakika yurtdışında konuşma hakkı satın alacağız. (19 TL diye hatırlıyorum bunun fiyatını.) Ben ise katıldığım bir çekilişten bütün dünyada geçerli ücretsiz bir InterRail Sim Kartı hakkı kazandım! Bütün dünyada kullanabildiğim 60 dakika, 200 SMS veya 40 MB internet kullanma hakkına sahibim. Hatta kartın içine euro yükleyip kullanmaya devam da edebiliyorum. Harika, değil mi?

sdfsfs

Yalın’dan geliyor: “Sevdiriiir kendinii, şeytaan tüyü var.” 🙁

Soru 6: Görmeyi amaçladığın şehirler neler?

Sofya, Belgrad, Zagreb, Split, Viyana, Krakov, Varşova, Bratislava, Prag, Budapeşte ve Bükreş. Belki bunlara ek olarak bir de Ljubljana. Yolculuğun sonunda, Bükreş’ten İstanbul’a yine trenle Sofya üzerinden döneceğiz.

Yol haritam, en azından kağıt üstünde, şu şekilde olacak:

sdfd

Kağıt üstündeki Interrail planım yukarıdaki gibi.

Soru 7: Yolculuğun ne kadar sürecek?

31 gün. 8 Ağustos akşamı başlayacak, her şey yolunda giderse 9 Eylül sabahı İstanbul’da olacağız.

Soru 8: Yanında neler götüreceksin?

Çantam henüz hazır değil fakat yanıma almak istediğim şeyleri şöyle listeleyebilirim: (2014 yılından gelen edit: Bunların çoğu gereksiz. gereksiz bulduklarımın üzerini çizeceğim.)

Olmazsa Olmazlar:

1. Çantam (73 litrelik, Eye marka bir çanta.)
2. Pasaport.
2. InterRail biletim.
3. Sağlık sigortamın olduğunu belirten döküman.
4. Bütün bu belgelerin fotokopileri.
5. Banka kartlarım.
6. Bir miktar nakit para.
7. Multivitamin, ağrı kesici.
8. Birkaç vesikalık fotoğraf.  (Ne olur, ne olmaz.)

Teknolojik Aletler:

1. Hostel bulmak, GPS olarak kullanmak, müzik dinlemek, internete girmek, video çekmek ve diğer ihtiyaçlarım için bana eşlik edecek olan akıllı telefonum. (Apple iPhone 5)
2. Akıllı telefonumu çoğu zaman (özellikle de sarhoş olacağım zamanlar) hostelde bırakacağım için, yolculuk arkadaşımla irtibatta olmak için yanıma alacağım eski ve uyduruk bir telefon. (Samsung C260)
3. Dijital kompakt bir fotoğraf makinesi. (Sony DSC-T110)
4. Tüm bu aletlerin kabloları ve şarj aletleri.
5. Çektiğim fotoğrafları aktarmak için kullanacağım bir taşınabilir disk.
6. Kulaklık.
7. Fotoğraf makinesi için hafıza kartı.

Giyim Ürünleri ve Aksesuarlar:

1. En az 5 adet tişört.
2. En az 3 adet gömlek.
3. En az 2 adet kot pantolon.
4. Bir şort.
5. Denize girmek için mayoşort.
6. Terlik.
7. Bir yürüyüş, bir gece ayakkabısı.
8. Bir kemer.
9. Kol saatlerim.
10. Soğuk havalar için ince bir hırka.
11. Rahat bir pijama veya eşofman.
11. Bol bol çorap ve boxer.

Çeşitli Ivır Zıvır:

1. Çantamı kilitlemek için asma kilit.
2. Değerli eşyalarımı, biletimi, paramı, kartlarımı ve pasaportumu saklamak için taşıyacağım bel cüzdanı. (2014 yılından gelen muhteşem edit: En önemlisi bu.)
3. Şampuan, duş jeli ve saç toniği.
4. Saç fırçası, Saç yıkama fırçası ve -belki- fön makinesi. (edit: çüş.)
5. Tırnak makaslarım ve manikür setim.
6. Saç ve vücut havlusu.
7. Kirli çamaşır torbası.
8. Diş fırçam ve diş macunum.
9. Önceden yazdıklarıma kaldığım yerden devam edeceğim Interrail günlüğüm.
10. Kalem.
11. Parfüm ve deodorant.
12. Ayaklarım için krem ve ortopedik taban.
13. Traş bıçağı.
14. Güneş gözlüğü.
15. Gündüz yolculuklarında ışıklı ortamlarda uyuyabilmek için uyku maskesi. (edit: en gerekli 2. şey)
16. Cüzdanım.
17. Wax.
18. Kulak çöpü.
19. Islak mendil ve peçete.
20. Su matarası. (belki)
21. Yara bandı.
22. Durex Classic. (7 paket! Şaka şaka, 6. :() (edit: 6 az geldi :()

Soru 9: Bir ay boyunca blogunu, Ask.fm’ini, Twitter’ını, mail kutunu kontrol edecek misin?

Elbette, elimden geldiğince. Her gün olmasa da sık sık buralara uğrayıp yazdığınız yorumları ve bana sorduğunuz soruları cevaplamaya çalışacağım. Ayrıca günlük tutacağımı söylemiştim. Vakit bulabilirsem, her şehir için tek tek yazı yazıp sizi de yolculuğuma ortak etmek isteğindeyim :). Siz de beni yalnız bırakmazsanız eğer çok sevinirim.

Soru 10: Üşü, balayımızı Interrail yaparak geçirelim mi?

Evet! Evet, evet, evet!

Son kaldığım yerden devam edeceğim Interrail günlüğüm.

Son kaldığım yerden doldurmaya devam edeceğim Interail günlüğüm.

Bu konuda sizin de fikirleriniz varsa ya da ben gitmeden “Kara tren gecikir pampa :(” tadında esprilerle ortalığı ısıtmak istiyorsanız;

 • http://ask.fm/UsenenAdam adresinden üye olmaksızın ve anonim olarak bana sebeplerinizi gönderebilir,
 • Aşağıdan yorum yazabilir,
 • Yukarıdan iletişim bölümüne girerek mesaj şeklinde düşüncelerinizi bana ulaştırabilir,
 • “Trene bineceğinize uçağa binsenize!” diye bana akıl vermeye çalışabilir;
 • Ya da önceki yazdıklarıma sinirlenip, “Seni gideceğin istasyonda bulacam oğlum!” diyerek Haydarpaşa Tren İstasyonu’nda gelmemi bekleyebilirsiniz. (Gelme garantili.)
BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

 • Turgay

  Hani akıl vermek gibi olmasın da iphone5’ten yanınıza aldığınız taşınabilir diske bilgisayarsız nasıl fotoğraf aktarmayı planlıyorsunuz?

  • Üşü

   Telefondan zaten internet oldukça iCloud’a yükleniyor fotoğraflar. Ben kameradan çektiğim fotoğrafları yüklemek için alıyorum taşınabilir diski. Bunun için de herhangi bir internet cafe’ye gitmem yahut kaldığım hosteldeki bilgisayarımı kullanmam yeterli.

 • Gule gule git. Iyi hazirlanmissin. Hosteller en iyi yardimci gezme konularinda. Hostel secerken fiyati yaninda, sosyallik puanina da bakin. Aksam nerde ne var kim nereye takilir bilirler. Kendileri bedavaya bara falan tur duzenlerler, gunduz de hakeza. Rotandaki bir kac yere gittim 2009da, ardav.blogspot.com belki faydasi dokunur.

  • Üşü

   Teşekkür ederim yorumun ve tavsiyelerin için 🙂

 • Pingback: Ailelerimiz Tarafından Anlaşılamamak Üzerine... - Üşenen Adam()

Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: