Anasayfa / Tavsiyeler, Tavsiyeler / Sigarayı Nasıl Bırakırsınız?

Sigarayı Nasıl Bırakırsınız?

Hepimizin sigaraya başlama hikayesi farklıdır. Kimimiz arkadaş çevresinin kurbanı olmuştur, kimimiz de biten bir aşkın. Sonunda çoğumuz bir şekilde gelip bu dumanın esiri oluruz. Yıllar içinde bütün kıyafetlerimiz bu leş kokuyla adeta “lanetlenirken”, dişlerimiz ve ciğerlerimiz yavaş yavaş sarararak kanser olacağımız o günün her gün biraz daha yaklaştığını bize fısıldarlar…

Bu sesi de ne kadar duyarız, orası ayrı.

Ben sigara içmeye 14 yaşındayken, ilk aldatılmamın üzerine kendi kendime başladım. İlk içtiğim sigaranın markası Chesterfield’tı; sonra Camel’a geçtim ve ardından yıllarca içtiğim kısa kırmızı Marlboro’ya. Genelde günde 1,5 paket içiyordum. Gece uyanıp sigara içip tekrar uyuduğum çok olurdu. Yemekleri sigara içmek için yerdim, kahvaltıyı sigara içmek için yapardım. Sigaraya fanatiklik derecesinde bağlıydım; öyle ki, arkadaş ortamında birinin sigarayı bıraktığını duyduğumda masadaki kırmızı Marlboro paketini kaldırıp “bunu içmeyen maldır!” diye sallamışlığım vardır. Sigara içmeden yapılan seksin, içilen çayın, edilen muhabbetin, verilen ders arasının benim için hiç kıymeti yoktu. Sonuç? Çocukken mahallede en hızlı koşan kişi bendim ve beş yıl sonra halısaha maçlarında ilk 10 dakikada kesiliyordum. En güzel kıyafetlerim, gardırobum leş gibi sigara kokuyordu. Bir kızla buluşmaya gittiğimde bir kutu Delete sakız çiğneyip su içiyordum ve yine de kokuyu alıyorlardı. Yokuş çıkamıyordum ve çok çabuk yoruluyordum.

Sigara içmeyi bırakmaya karar verdiğimde içtiğim sigara 5.5 liraydı ve 7 lira olacağı konuşuluyordu. O gün oturup basit bir bakkal hesabı yaptım; günde 1-1.5 paketten hesapla en az 250-300 lira harcayacaktım sigaraya. “Ben buna bu kadar para vermem” dedim. Sonra gerçekten 7 lira oldu, tam ben bırakmaya hazırlanıyordum ki fiyatını tekrar 5.5 liraya düşürdüler. Bir süre daha içmeye devam ettim. Tekrar 7 liraya çıktığı sırada, yanlış hatırlamıyorsam 2009’un Ekim ayıydı, hasta oldum. Ateşim çıktı, serum falan bağlandı. Bu süreçte dört gün sigara içemedim. Dördüncü günümde kendimi daha iyi hissediyordum. Kalkıp biraz hava almak için arkadaşların yanına, her zaman oturduğumuz cafe’ye uğradım. Cebimde hasta olduğum gecenin akşamından kalma, içinde 18 dal sigara bulunan Marlboro paketim duruyordu. Hâlâ biraz hasta olduğum için ortamdaki sigara dumanı beni rahatsız etti ve “bu gün de sigara içmeyeyim” dedim.

Ertesi gün de içmedim. Sonra tamamen iyileştim ama “Pazar gecesine kadar sigara içmezsem tam bir hafta olacak” diye düşünerek bir haftayı doldurmayı bekledim. Sonra Pazar gecesi geldi, paketi bir arkadaşıma verdim. “Eheuhe enayi sigarası” dedi, attı benim paketi cebine.

Sonuç olarak 2009’un son çeyreğinden bu yana ağzıma bir dal bile sigara koymadım. Bundan sonra da içmeyi düşünmüyorum. Nargile, puro ve burada adını zikretmeyeceğim bazı tütünlü ürünlerden kullanmışlığım var, evet. Ama sigarayı direkt olarak asla kullanmadım ve uzun zamandır hiçbir ortamda bir defa bile canım sigara içmek istemedi. Gece kulüpleri, arkadaş ortamları ve diğer bütün yerler de dahil buna.

Bana göre sigarayı bırakmakta dört altın kural var. Bir tanesi, öncelikle gerçekten sigara içmeyi bırakmak istemeniz lazım. Bu maddeden gerçekten eminseniz, diğer üçünü şöyle sıralayabilirim;

1)  İradesi zayıf olan insanların sizi kendi güçsüzlüklerine ortak etmek istemelerine karşı çıkın. Bu insanlar “Ben bırakamıyorum, sen de bırakma” derler içten içe, sesli olarak böyle diyemeseler de. Dolayısıyla sigarayı bırakmak istediğiniz zaman sizin motivasyonunuzu kırmak için her yolu denerler.

Nasıl başa çıkarsınız? 

 • “H.ssiktir lan Yöntemi” çok güzel ve işe yarar bir yöntemdir. Bu insanları küçümseyin. Onları iradesiz, beceriksiz, hayatta sıfır olan tipler olarak düşünün. Ağızlarını açtıklarında onları kaale almayın, bunların her lafı uzun bir süre sizin için yok hükmünde olsun. Unutmayın, sigarayı bıraktınız; siz onlardan üstünsünüz artık. Size ne zaman “eeuhue üç güne tekrar başlarsın” dense aynı yöntemi kullanın: “H.sssiktir lan.” 

2) Sigarayı bıraktıktan sonra hayatınızın kurgusunu baştan sona değiştirin. Ben sigara içerken üniversitedeydim ve öğle aralarında genellikle Burger King’e giderdim. Karnımı doyurduktan sonra da çat diye sigaramı yakardım. Ders aralarında bahçeye iner, çat diye sigara yakardım. Arkadaşlarla kantinde otururken çat diye sigaramı yakardım. Bütün bunlar artık birer refleks olmuştu benim için. Daha önce pek fark etmediğim bu refleksimin bende ne kadar “oturmuş” olduğunu sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra gördüm. Burger King’e gidip yemek yiyordum, “ee, şimdi?” diyordum kendime. Ders arasında bahçeye indiğimde, “ne yapıyordum lan dışarıya çıkınca?” diye boşluğa düşüyordum. 

Nasıl başa çıkarsınız? 

 • Bu benim en çok zorlandığım noktaydı. Her bir “sigara öncesi” şey için ayrı ayrı kendinizi durdurmak zorundasınız. “Yemek yedikten sonra içilen sigara”, “Çay ile içilen sigara” gibi farklı farklı sigaraları tek tek bırakacaksınız. Bunlardan biri sizin iradenizi alt ederse her şeyi berbat edersiniz. Bu noktada şöyle düşünmüştüm ben: Sigara içmek, kaliteli, saygın bir adamın yapacağı iş değil. Sigara Esenler’de “Aksarayaksarayaksarayaksaray” diye bağıran otobüs muavininin içeceği şey. Sigara karizmatik bir şey değil; “arabeks rep” icra eden 14 yaşında bir veledin ağzında tutarak web camde çektiği pozda görünen bir şey. Ben her sigara isteği geldiğinde bunları düşünerek kalitemi korumak için savaştım. “Üç dakika daha sabredersen geçecek” dedim; sakız çiğnedim, su içtim. Sonuçta geçti. Bir süre sonra da hiç kalmadı.

3) Sigarayı bıraktıktan sonraki ikinci haftada, ilk ayın sonunda ve üçüncü ayda kendinizi ödüllendirin.  Bugün en ucuz sigara bile dünyanın parası. Ayda bir sigaraya ne kadar verdiğinizi hesaplayın ve bu paranın zaten buhar olup uçacağını düşünün. O parayla ne isterseniz onu yapabilirsiniz artık. Ben kendime o dönem iPhone 3GS almıştım. Kendinizi bu şekilde ödüllendirirseniz bir daha o sigara dumanıyla örülü hayata geri dönmek istemeyeceksiniz.

Benim bu konuda söyleyeceklerim bu kadar. Unutmayın, sigarayı bırakmak çok da zor bir şey değil. Çevrenizde herkes sigara içiyorsa, siz bir yerden başlayın ve onlara örnek olmaya çalışın. Emin olun, ilk haftadan itibaren çok daha sağlıklı hissedeceksiniz ve yediğiniz yemekten aldığınız tad bile değişecek.

Hepinize kolay gelsin.

Bu konuda söyleyecek bir şeyim var diyorsanız aşağıdan yorum yazabilir veya bana http://ask.fm/UsenenAdam adresinden soru sorabilirsiniz.

BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

 • nemesiz

  bu yazıyı okuduğum günden itibaren sigara içmiyorum.hayır öyle çok vurucu tespit filan da yok yazıda hepsi benim de düşünüp ara ara yorumladığım şeyler ama sonuç olarak beş gündür sigara içmiyorum.gerçi yazınızı okuduğum gün paketin bittiği zamana denk gelmesinin de büyük önemi var.çünkü markete gidip sigara almaya üşendim ve bırakmak markete gidip bir sigara almaktan daha az zahmetliydi.kısacası üşendim işte üşenen adam. şayet bırakırsam bu yazı önemli benim için.işte bu yüzden çok teşekkürler…

  • Üşü

   Rica ve tebrik ederim.

   Ha bu arada, “bırakırsam” gibi kelimeler yok artık. Bıraktın, bitti. Unutma 🙂

 • Pingback: Bu Yazıyı Her Üniversite Öğrencisine Okutun! | Üşenen Adam()

 • Pingback: Çok Sevmek Üzerine... - Üşenen Adam()

Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: