Anasayfa / Kadınlara Seslenişler / “Kaşar” Olmak Üzerine

“Kaşar” Olmak Üzerine

Birazcık farklı, azıcık toplum normlarına uymayan bir kız görüldüğünde bizim Türk milleti ona anında yapıştırır yaftayı: “Kaşar!” Bu güne kadar bu geri kafalı düşünceyle çok savaşıldı; insanlara empati yapması defalarca öğütlendi, Türk insanının cinsel bastırılmışlığına sürekli dikkat çekilip bu işin doğrusu sayısız kere anlatıldı. “Seks özgürce yaşanması gereken oldukça basit bir şey, buna büyük anlamlar yüklemeyin” gibi söylemlerle hep beraber bu konuda yeterince nefes tükettik. Peki sonuç? Sonuç değişmedi: Seks yapamayan ezik kız, rahatça seks yapan diğer kızı kendince ezerek sekssiz ve sıkıcı hayatını matahmış gibi yaşamaya devam etti ve 50 liraya tır şoförleriyle yatan bir fahişeyle 3 dakikalık seksini yapıp çıkmış bir ayı, ininden çıkar çıkmaz sağa sola kaşar yaftası yapıştırarak ego tatminini sürdürdü. Bu sırada cesurca ve rahatça cinsel yaşantısını devam ettirmek isteyen bir başka kız, sağda solda kendisi hakkında çıkarılan dedikodulara kafasını taktı; depresyona girdi, anti depresan falan kullandı, bolca üzüldü ve birkaç gün sonra kendisini teselli eden bir Meriç ile sabaha kadar sevişti… Sonra tekrar başa döndü hikaye.

Bu, dostlarım, değişecek gibi durmayan bir kısır döngünün ta kendisi. Bu yazı bu yobazlıkla mücadele etmekle alakalı bir yazı olmayacak. Bu 3 IQ’lu insanlara bir şey anlatılamadığını hepimiz biliyoruz. Ben size bu olaya başka bir açıdan bakmayı önereceğim. Bunun için size bir hikaye anlatmak istiyorum; Ters psikoloji ile ilgili verilebilecek güzel örneklerden bir tanesi bu.

Ben İspanya’dayken, bir gün benimle aynı otobüs sırasında bekleyen okuldan sima olarak tanıdık bir arkadaş bana selam verdi. Laf lafı açtıktan ve muhabbet de iyice harlandıktan sonra “Nerelisin?” diye sordu çocuk. Ben cevap olarak “Türküm”  deyince, İspanyol çocuk beklemediğim bir şekilde “Ben de!” diye cevap verdi. Bir iki saniye neden böyle dediğini anlamaya çalıştım; jeton ise daha sonra düştü: Yeni arkadaşım bir Deportivo taraftarıydı.

Konuyu anlamanız için hikayeyi biraz daha açmalıyım…

İspanya’nın Galiçya bölgesinde iki rakip şehir vardır: La Coruña ve Vigo. Bu rekabet özellikle bu iki şehrin futbol takımları Deportivo La Coruña ve Celta Vigo arasında oldukça yoğun olarak yaşanır. Rekabetin başlama nedeni ise şu: Vigolular, kendilerini bölgesel yakınlık ve aksanlarından ötürü “Portekizliler” diye ezmeye çalışan La Coruñalıları Osmanlı döneminden kalma bazı tarihi olaylar nedeniyle “Siz Türksünüz!” diye “aşağılamaya” başlamışlar. Buna karşılık La Coruñalılar ise bunu bir aşağılama ifadesi olarak almayıp, “Biz Türküz, Türk gibi güçlüyüz” diyerek bu sıfatı daha çok sahiplenmişler. Bugün Deportivo La Coruña’nın hemen hemen her maçında tribünlerde bir Türk bayrağı açıldığını görebilirsiniz. Bu konuyla ilgili mutlaka izlenmesi gereken One Day In Europe isminde bir filmin olduğunu ve bu filmin Galatasaray – Deportivo arasında geçen bir Şampiyonlar Ligi finali sırasında farklı şehirlerde yaşanan hikayeleri anlattığını da söylemem gerek. Eğer izlerseniz filmin Galiçya’da geçen bölümünde bir barda geçen şu replik yüzünüzü güldürmeye yetecektir: “Ha Galatasaray, ha Depor. Ne fark eder? İkisi de Türk değil mi?”

deportivo4ay

Deportivo La Coruña tribünlerinde hemen hemen her maçta Türk bayrakları açılıyor.

Tekrar konumuza dönersek özetle şunu demeye çalışıyorum: bizim kız milleti acaba şu “kaşar” ifadesiyle barışsa nasıl olur? Cidden merak ediyorum kızlar… Tıpkı Deportivo taraftarının “Türk” kelimesini aşağılayıcı bulmayıp, tam tersine bu kelimeyi “sahiplenmesi” gibi, mesela birisi size “kaşar” ya da “motor” dediğinde, bu kelimeyi kötü olarak almayıp acaba “erkekler bana bakıyor, çünkü çok seksiyim” diye gururlansanız, sonra “senin gibi sıfır kilometre bir ezik değilim, şu yatağa attığım kaç tane adam var” diyerek bu sefer siz karşı tarafı ezseniz, nasıl olurdu acaba?

Dün akşam arkadaşım anlattı, Facebook’unda birisi, bir kızın fotoğrafının altına “Sen güneş yağı sürme, motor yağı sür!” yazmış. Bu lafın ardından patlak verecek olan kavgayı az çok tahmin edebilirsiniz… Olaya başka bir açıdan bakalım şimdi. Biz erkekler arasında “skor yapmak” havalı değil mi? Bir erkeğe “Naber lan darbeli matkap?” denince herif şımarmıyor mu? Neden kadınlar için de bu olmasın? E, bir kadın neden bunun benzeri bir cümle ile utanıp yerin dibine girsin ki? Neden ters psikoloji ile bununla gurur duymasın? Neden erkek sevişince artı puan da, kadın sevişince eksi puan yazılsın ki haneye?

Diyeceksiniz ki, “Senin hemcinslerin bunu yaparsak bize orospu gözüyle bakar.”

Birincisi, hepimiz bu kafada değiliz. İkincisi de, bu neden o kadar umurunuzda olsun ki? Hayatı erkeklerin “size ne dediğini” veya “size ne diyeceğini” kafanıza takarak mı yaşayacaksınız? Böyle hayat mı geçer? Hem eğer böyle bir şey varsa siz erkeklerin sizden üstün olduğunu ve her şeyi erkeklerin belirlediğini de kabul ediyor olmuyor musunuz aslında? Peki nerede kaldı sizin eşitliğiniz, özgürlüğünüz? 

Aslında en güzeli kimsenin kimseyi aşağılamaması. Ama tozpembe bir dünyada yaşamadığımız için doğal olarak bunun olamayacağını biliyoruz. Onun için bence bu kelimeyle barışın kızlar. Aslında çok tatlı bir kelime bence bu. Bunu yaparsanız üzülen siz olmayacaksınız. Durduramayacaklar seksin coşkun akan selini! En sonunda onlar susacak ve kaşarizm kazanacak! 

Bu konuda sizin diyecekleriniz varsa ya da “Bence kaşar olmak çok kötü bir şey!” diyorsanız,

 • http://ask.fm/UsenenAdam adresinden üye olmaksızın ve anonim olarak bana soru gönderebilir,
 • Aşağıdan yorum yazabilir,
 • Yukarıdan iletişim bölümüne girerek mesaj şeklinde bana ulaştırabilir,
 • Bu konuyu içinizde tutarak kendinizi bir başka namuslu addedebilir,
 • Telepatik yöntemlerle düşünceler alemini kullanarak bana gönderebilirsiniz. (Gelme garantili.)
BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

 • Lidya

  Gerçekten gerekli olan bir yazi olmuş hele şu kizlarsoruyor.com isimli saçma sitedeki tiplemeleri gördükten sonra psikolojim bozulmuştu ve kendi çevremde öyle insanlar olmadığı anlamam birkaç ayımı almıştı (sevgilim bakire değil sanırım ayrılmalı mıyım evlenecektik çok aşıktık ama ya eski sevgilisiyle yatmışsa midem bulanır benim vs. gibi sorular vardı insanlar ben olsam çeker silahı vururum gibi şeyler yazıyordu) neyse. güzel yazı süper. j

  • Üşü

   Teşekkür ederim. Başka şekilde düşünen insanlar da var, hep bunu anlatmaya çalışıyorum. Diğer yazıları da okumanı öneririm 🙂

 • phoebe

  kasarlik kavrami basit dusunen insanlarin karsi tarafa ustunluklerini gostermek yolunda olusturduklari abuk bi kavram. ben bi kadinim ve benim de cinsel ozgurlugumun olmasi kadar normal birsey yokken neden birden fazla kisiyle beraber oldugumda boyle yakistirmalar yapiliyor hic anlayabilmis degilim. ki zaten umursamiyorum da. sevgilim olur veya olmaz birisine karsi biseyler hissetmissem eger karsilikli bi elektrik varsa zaten olur. kimsenin kendini engellemesine gerek yok. mantikli bi yazi olmus. ama seninde dedigin gibi 3 iq lu insanlara biseyler anlatilmiyor. bu abuk yakistirmalari yapanlarda zaten o 3 iq lu insanlar. benim acikcasi herhangi bi kelime ile alip veremedigim yok ister kasar desinler ister motor. cokta fifi.

 • meric

  Söyledikleriniz düşünceleriniz çok güzel.ama her yerde kolay olmuyor bu şekilde yaşamak.Bu düşünceyi doğru bulanlar dahi küçüklükten beri kafalarına yerleştirilmiş korkularından kolay sıyrılamıyorlar.Tamamen hem kadına hem erkeğe cinsel özgürlüğü savunuyorum ancak aynı tip insanlarla bir arada yaşayarak öyle hale geldim ki kadın için bu özgürlüğü samimi şekilde savunan bir insan olduğuna neredeyse inanmıyorum.Daha doğrusu bu insanların uzun süreli ilişki yaşamayacakları yani sanki erkeğin kadınla uzun bir ilişki yaşayabilmesinin yolunun cinselliği yaşamamaları olduğu hissine kapılıyorum.Bir erkeğin bir kadınla cinselliği yaşamaları halinde çabuk sıkılacağı gibi kadınları aşağılayan bir düşünceye kapılıyorum.Samimi şekilde özgür düşünen insanların olduğunu bilmek güzel.

  • Üşü

   Bunları denemeden bilemezsin ki. Yani hep aynı tip insanlarla bir araya gelmişsin. Cinselliği yaşamadan uzun ilişki bana göre iki tarafa da Çin işkencesi 🙂 Neden tutasın ki kendini? Tamam, ilk günden, ilk haftadan belki kokusuna alışmadığın biriyle olmaya çekinebilirsin. Yapı meselesi, saygı duyarım. Ama bu şekilde bir erkeği “hayatında tutmak” çabası bana göre çok yanlış. “Böyle” kalacak olan gitsin zaten.

   Teşekkür ederim yorumun için.

   • meric

    İnan bana opak camdan yapılmış fanus içindeyim:) ayrıca tabiki yanlış ve hatta aşağılayıcı.ama gördüğün tüm örnekler böyle olunca sende doğru diye savunduklarından feragat etmek zorunda kalıyorsun.

    • Üşü

     İşte farklı örnekler de görebiliyorsun ama 🙂

 • meric

  Gerçekten gözlerim kamaştı 🙂

  • Üşü

   Benim de: Azınlıkta da olsak Türkiye’nin her yerinde bizlerden olduğunu bilmek harika. 🙂

 • Pingback: Bir Kızım Olsa Onu Nasıl Yetiştirirdim? | Üşenen Adam()

 • Esin

  Erkeklerin bizden ustun olmadigini gostermek icin erkeklere benzemeliyiz yani oyle mi? Yataga attigimiz adam sayisiyla ovununmeliyiz, birbirimizin cinsel gucunu ovmeliyiz. Cinsellik yasiyoruz yahu biz, cok pis ozguruz, havaliyiz, cesuruz, e otekileri eziklemeliyiz o zaman, oteki olduklarini anlasinlar. Bizim sayemizde gelisecek oglum bu toplum, ohoo bunlar hala sevgi diyor sadakat diyor ruh diyor, kafalari pek basmiyor herhalde. Halbuki toplumumuzu gelistirecek olan hayvani durtulerimiz, ilkel gudulerimiz. Hem var olani yok saymak olur mu? Olmaaz, insanin ozunde bu vahsilik, cok eslilik vs vs.

  Sonra bir de insanlarin sigligindan dem vurursunuz ya. Cok guluyorum. Alisveris manyaklari, obezler bir de bu seksomanyaklar. Birsiniz bir.

  Aslina bakarsaniz, tum kadinlar benimsese bu dediklerinizi, toplum da kaniksar ve normallesir belki bu muhabbetler. Peki ne kalir elimizde? Daha mi medeni oluruz hakikaten? Daha vahsi, daha acimasiz, daha fazla testosteron kokan bir dunya? Istediginiz boyle bir sey galiba. Diger yazilarinizdan da okudum bir iki. Kadinin ozgurlugunden girmissiniz a1 b2 den cikmissiniz. Saka misiniz yahu. Kendi karakterinizi anlatmaya sayfalar yetmemis gunlukler tasmis bloglara tasinmis. Ama tum kadinlari 4 kategori altinda toplamayi basarmissiniz. Ustelik cikis noktaniz size yaklasimlarinin sizi ne denli tatmin ettigi. Cunku kadinlarin islevi budur, tabii. Hi bir de kizimi yetistireyim mevzuu var. Sahi sizin kiz buyuyunce hangi kategoriden olacak? C olur c, tabii. Sizin gibi ulu bir sahsiyetin genlerini tasiyor ne olacakti baska? Insanlik, medeniyet, kadinlarin ozgurlugu… Bunlari umursadiginiz yok sizin. Pragmatist dusuncelerinizi rasyonellestirmek icin kullandiginiz kelimeler bunlar.

  Bencil ya da egoist olmanizla ilgilenmiyorum, ama bu hallerinizi idealize etmeye calismaniza deli oldum.

  • “Aslina bakarsaniz, tum kadinlar benimsese bu dediklerinizi, toplum da kaniksar ve normallesir belki bu muhabbetler.”

   Benim için bu kısmı yeterli. Öptüm.

Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: