Anasayfa / Çeşitli Özlü Sözler / Bukowski’den Aşka Dair Bir Yorum

Bukowski’den Aşka Dair Bir Yorum

Charles-Bukowski-9230860-1-402[1]

“Don’t try.”

Bu haftayı kütüphanemde uzun zamandır okunmayı bekleyen kitapların bir kısmını eritmeye ayırmaya karar verdim. O kitaplardan biri de Charles Bukowski’nin “Pis Moruğun Notları II” isimli kitabı, yani orijinal ismiyle “More Notes of a Dirty Old Man: The Uncollected Collumns”.

Okumaya devam ederken daha ilk sayfalarda çok çarpıcı bir paragraf ile karşılaştım ve hemen altını çizdim. Daha önce çok kez yazdığım aşk, evlilik, bağlılık gibi konular hakkında bana göre muhteşem bir yorum yapmış adam. Lafı fazla uzatmadan bahsettiğim sözü aktarayım; kitabın 4. baskısının 16. sayfasında şöyle diyor Bukowski:

“Kadın her zaman erkeğin özünü bulmak, onu evcilleştirmek, yoğurmak ister; bilge erkek kadına özünü asla göstermez. Ona bir ışık patlaması sunar, sonra kapanır, kendine döner yine. Kadın çocuk yetiştirmeye önce erkeği evcilleştirerek başlar. Aşk bencilliğin bir biçimidir. Aşk korkakların pes etme mazeretidir.”

Aşk ve kadın-erkek ilişkilerindeki karmaşa bundan daha iyi tarif edilemezdi herhalde… Tartışmak için ise ask.fm‘e gelebilirsiniz.

BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: