Anasayfa / Ateş Püsküren Uzun Yazılar / Küreselleşen Dünyada Türk Kadınının Bekaret Sorunsalı ve Türk Erkeğinin Dünyadaki Bakiropolitik Yeri

Küreselleşen Dünyada Türk Kadınının Bekaret Sorunsalı ve Türk Erkeğinin Dünyadaki Bakiropolitik Yeri

Liseye geçmeyi müteâkip bolca duymaya başladığımız ve üniversite hayatı boyunca da sıkça işittiğimiz, çoğu kez biz erkek milletini boynu büyük bir vaziyette “blue balls” ile eve döndüren, kızları da “aile baskısı vs. sürekli bastıran hormonlar” savaşında sivilce ve dert içinde bırakıp tumblr’larda kaslı erkek fotoğrafları paylaşan seksomanyaklara çeviren bir kelime var: Bekaret. Bu yazıda, sizin de izninizle, bu bekaret konusunu işleyip mümkünse toplumdaki bu çileye, bu kabuk tutmuş yaraya bir son vermeye çalışacağım.

Öncelikle bu “bakire”kelimesi beni çok güldürüyor… Ne demek “bakire”? Kelime anlamına hemen Nişanyan Sözlük’ten bakalım:

“● Ar bākir (erken) sözcüğünden bağımsız olarak Türkçe halk ağzında türetilmiş bir kelimedir. Bakire biçimi, aynı şekilde, Arapça dişil eki kullanılmak suretiyle Türkçede üretilmiştir.”

Yine aynı kaynağa göre en erken örneğine 1876 yılında rastlanmış ve “lugât-ı müvellede” olan bir kelime. Yani iki dilden devşirme; halk arasında çıkmış, melez, uydurma bir söz. Oradaki bir diğer referans da şu;

“● Ar bikr بكر ilk doğan evlat, genç kız → bikir

O halde bikir kelimesine gidelim;

“~ Ar bikr بكر [#bkr msd.] 1. ilk doğan evlat, genç kız veya erkek (isim), 2. yeni, taze, turfanda (sıfat) = Ar bakrبكر deve yavrusu

● Karş. İbr bəkūr, Akad bukru (ilk doğan evlat, yavru), Aram bakārā (turfanda meyve, ilk ürün). “Hymen” anlamı Türkçeye özgüdür.”

Kelimenin etimolojik köküne biraz daha inelim. Bunun için kelimenin çıktığı yer olan Ortadoğu’ya, eski zamanlara uzanmamız gerek. Linkini vereceğim kitap Sami dil ailesi (Semitik diller) konusunda çok önemli bir kaynak; İbranice kelimeleri bu aileden olan diller ile karşılaştırmalı olarak irdeleyen dev bir eser. Biz bunun içinden sadece “bkr” kelime köküne bakacağız:

bakire

Gördüğünüz gibi kelime hemen hemen pek çok dilde ilk doğan evlat, taze meyve gibi anlamlara geliyor; Arapça bikr, Aramice bakara, Akadça bukru gibi. Bir diğer anlamı da yine bununla ilişkili olarak “temizlik, masumluk, el değmemişlik”. Örneğin doğa için kullanabilirsiniz, insan eli değmemiş anlamında; ki zaten kullanıyoruz bunu. Günümüz dilinde “kızlık zarının olmayışı” anlamına gelen anlam ise yakın dönemde Arapların ve/veya Türklerin “garıyı ilhk biz sigegkh” mantığıyla zorlama şekilde uydurduğu bir kalıp.

Evet, geri kafalıların ağzına etimolojik olarak sıçtıktan sonra, sırada bunları sosyolojik olarak bombalamak var.

Sevgili kardeşim, değerli hemcinsim… Şimdi bana cevap ver; sinemada, çalılıklarda deliler gibi yiyiştiğin, her yerini kurcaladığın, hatta yeri geldiğinde oral/anal seks bile yaptığın kız senden ayrıldıktan ve topluma geri döndükten sonra “el değmemiş” olarak nitelendiriliyor da, insan gibi sevgilisiyle aşkını yaşayan kız neden “motor” oluyor, “orospu” oluyor? Eğer bu tür bir “el değmemişlik” arayışıysa sendeki, bakire olduğu için sevinçten havalara uçtuğun kız da “hiç el değmemiş” değildir heralde, ha? Yoksa gerçekten böyle mi inanıyorsun? Yirmili yaşlarında ve en az 2-3 tane sevgilisi olmuş bir kızdan ne bekliyorsun cidden? Pastanede limonata içip evlere dağılmadılar ya? Sonuçta herkes bir şeyler yaşıyor ucundan kenarından.

Demek ki bu işin sonu yok. O yüzden bence bu kafayı değiştir. Değiştir ki, şu .mına koyduğumun toplumunun psikolojisi düzelsin. Düzelsin de kurtulalım bu geri kafalılıktan; hızla artan tecavüz ve taciz oranlarından, her yanı sarmış abaza mahluklardan. Bırakalım isteyen istediğiyle sevişsin; isteyen kocasıyla, isteyen nişanlısıyla, isteyen sevgilisiyle. İsteyen de önüne gelenle. Neden bu beş dakikalık şeye bu kadar anlam yükleyip işi ciddileştiriyoruz ki? Gidip 25 sene “o günü”  beklemiş kızla evleniyorsun, kız yıllarca cinselliği o kadar çok büyütmüş oluyor ki gözünde, pat diye vajinismus oluyor. Ondan sonra ilk geceden sıkışıp kalıyorsun kızın içinde 🙁 

- Eeeh! Sıçıcam bekaretine! Delirttiniz ulan beni!!!

– Eeeh! Sıçıcam bekaretine! Delirttiniz ulan beni!!!

Yapma bunları işte güzel kardeşim, yapma.

Peki, bu konuda diyelim ki bana hak verir gibi oldun. Ama içinden diyorsun ki “O zaman Allah neden kızlık zarını yarattı?” 

Daha kat edecek çok yolun var; ama açıklamam gerekirse, kızlık zarının (yaratılışsal veya evrimsel, her neyse) var olma sebebi şu: Kız çocuğu daha küçük bir bebek veya çocukken, onun sadece 5-6 cm uzak olan karnı içindeki steril ortamının dış dünya mikroplarından korunması. Evet, tek sebebi bu. Eğer bu olmasaydı altlarına yapmaları bu çocuklar için büyük tehlike teşkil eder, muhtemelen de bu durumlar ölümle sonuçlanırdı.

Ha, şimdi gelelim dini sebeplere… Senin için problem din mi? O zaman sen zina yapma. Senin dini inancın kimseyi ilgilendirmez; karşına geçip seninle de dalga geçecek de değiliz. Ama gelip topluma da baskı yapma. Kimsenin günahına ve yaşantısına karışma, 18 yaşını geçmiş olan kızın ve kız kardeşin de dahil. Bırak isteyen günahını istediği gibi yaşasın. Bırak senin karın olacak kız da daha önce kendi günahını yaşamış olsun. Senin kendi tanrın insanlara günah işleme özgürlüğü vermişken ve kimseyi günah işleyince anında çarpmıyor, cezalandırmıyorken sen Allah’ının üzerinde misin ki onun yapmadığını yapıp insanlara baskı yapabiliyorsun? Ya da sen Allah’tan daha mı büyüksün ki daha amel defteri ve tövbe kapısı kapanmamış olan bir insanı “günahkâr” olarak nitelendirebiliyorsun? Toplumda günah çok mu fazla? E, daha iyi ya? Herkesin namaz kıldığı bir toplumda kılınan namaz mı daha fazla sevap getirir, yoksa kimsenin namaz kılmadığı ve günaha batmış yerde tek başına dininin gerekliliklerini yerine getiren bir adamın namazı mı? O yüzden bırak insanlar günahını yaşasın, sen kendin cenneti hak etmeye bak…

Şimdi etimolojiyi, sosyoloji, dini ve diğer her şeyi bir kenara bırakalım. Özetle dediğim şu: Bırakınız öpüşsünler, bırakınız sevişsinler.

Bu konuda söyleceklerim var veya sana soracağım sorularım var diyorsanız: http://ask.fm/UsenenAdam

BLOGA E-MAIL YOLU İLE ABONE OLABİLİRSİNİZ!

 • Canım benim. Kelimenin tam anlamıyla sarmalamışsın. Kendi organının keyfine sosyolojik çıkarımlar yapmışsın… Haliyle olmamış.

  Evlenip kız çocuk sahibi olduğunda, kızının dilediği kaslı erkeklerle seks yapmasına göz yum… Lakin insanların çocukları hakkında verecekleri kararlara organından akıl taneleri döktürme. Zira saçmalıyor ve haddini aşıyorsun.

  Kimse evladını senin hormonlarını tatmin etsin diye yetiştirmiyor. O kadar taşakların morarıyorsa en yakın genelevine gidebilirsin. Sana bu konuda engel olan yok.

  • Üşü

   Canım benim. Sarmaladım, evet. İstersen seni de sarıp sarmalayabilirim, belli ki kimse sarmamış seni şöyle doya doya 🙁

   Cinsellik konusunda bir eksiklik ve açlık duymuyorum, stres yapma. A priori’nin dibine vurmuşsun. Eleştirilecek şey varsa yazdığım şeylere ve argümanlarıma cevap ver, bana kişisel olarak girme.

   http://tr.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

   Öpüyorum seni. Muaaa <3

 • Eskiz

  budur, çok beğendim ama anlattıkların karşısındakinin anladığı kadar olunca Angutistan’da aşırı tepki görmen doğaldır.

  • Üşü

   Teşekkür ederim.

   Sonuçta topluma sırtımızı dönecek halimiz yok; bu insanlarla birlikte yaşıyoruz. Hepimizin isteği de hep beraber daha huzurlu yaşamak. O yüzden böyle böyle bilinçlenecek (diye umuyorum) onlar da.

   • Eskiz

    kullanılmamak üzere rafa kaldırılmış bilinç yetilerini işlevsel hale getirmek için çabalıyoruz işte. iğneyle kuyu kazmaya devam.

 • söyledikleriniz doğru ama cinselliği hala tabu olarak gören, çoğunluğu gizli eşcinsel olan bağnaz kesimin düşüncelerini değiştirmesi için 1 yüzyıl daha var …

  • Üşü

   Çocuklarımız daha mutlu yaşasın o halde 🙂

 • manyagbirinibulma

  ayy yazınızı okudukça geri kafalı eski sevgilim geldi aklıma Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın o ve onun gibileri . el değmemiş olack ,kimseyle yatmamış olacak , erkek ark. olmamış olacak daha birsürü zırvalık . ya kendi? bunların hepsini yapmış, hepsini doruğunda yaşamış bi pislik. gelmiş benden üç beş şeyin hesabını soruyor. böylelerinin gerçekten ruh sağlığı bozuk. herkesi kendi gibi sanan insanlar. o kadar günahımı aldı ki halbuki ilk öpüştüğüm insan oydu 🙁 pişman değilm hayata yaptıklarım için ta ki 2.tekrarlamazsam o zmana kadar tecrübe der koyar giderim cebime .. böyle bi ilişkiniz varsa hemen uzak durun sadece yıpratır sizi kazandıracğı hiçbir şey yoktur.

 • Sılam

  Sahi neydi bekaret? Anadolu’ydu, masumiyetti, utanmaktı, korumaktı henüz yitirilmemiş değerleri. Ama umuttu da aynı zamanda, beklenen için bekleyebilmek, harama uçkur çözmemek, alnından öpen helalin için kimseye yan gözle bakmamaktı. Sevgiydi, saygıydı ve dahi ‘o’na ait olana kadar şikayetsiz sabredebilmekti. Tüm bunları ‘o’nun için bile değil, kendin için değerlerin için onurla ve yürekle yapabilmekti.

  • Üşü

   Serin hikaye Sılam… Sana miladî 1437 yılındaki yaşamında mutluluklar.

   • Sılam

    🙂 ben mutluyum.

    • Üşü

     Biz de olabilir miyiz? Yaşantılarımıza karışılmazsa, cinsel yönden gençlik bastırılmaya çalışılmazsa olabilme ihtimalimiz var da.

 • Sılam

  🙂 soru’nun içinde cevabı da söylemişsin. Ama sanki bu yetmeyecekmiş gibi geliyor sana. Mutlu olabilmen için eksik olan, yetmeyen her ne ise onu ancak sen bulabilirsin. 🙂

 • özgür

  Senin yazılarını okuyunca aklıma güzel filmler izlemiş,zihnini açacak kitaplar okumuş ama yine de fikirleri ütopik olmaktan öte gidememiş bi genç geldi aklıma.Bilgisiyarı almışsın karşına herkes benim müthiş fikirlerimden yararlanmalıııı!! demişsin doldurmuşsun burayı..Ama bu işler böyle olmuyor bi de türkiyenin ne kadar yokmuş gibi davransanız da gerçekleri var.Sırf o bakirelik kavramı yüzünden öldürülmüş,dışlanmış, reddedilmiş genç kızlar var senin anlatmaya çalıştığın şeyi yaptığı için.Sen tutmuşsun hala mükemmellik ölçütlerini sıralıyorsun,yok böyle olmalı yok şöyle olmalı,sanki izdivaç programından kadın ısmarlıyorsun.Önce cahil,namusu bacak arasında arayan erkekleri bilinçlendirmen lazım,eğer böyle bir işe soyunuyorsan.Bi de şöyle bi şey var niye tüm kadınları kendi kriterlerinize uyması zorunluluğu varmış gibi davranıyorsunuz?Yani herkesin müzik zevki,film kültürü bilgi birikimi olmak mı zorunda,sen zaten aradığın kadını bulursun karışma diğerlerine..Bak gerçekten yanımda öyle kızlar var ki sırf başkaları beğeniyor diye kendilerini öyle şekillendiriyorlar.’ayyy evet bu film çok güzel’ der karşında ama aslında zerre kadar anlamamıştır yüzeyseldir,basittir kezban damgası yememek için yapmacıklığı seçmiştir.Kadınları değiştirmeye çalışmayı bırakın artık,abi zaten etrafta buram buram yapmacıklık kokan bu tür fikirlerler dolup taşmış,coşmuş gençleri görünce tiksiniyorum artık.Herkes sexs yapmak zorunda değil tamam sen yap önüne gelenle yat ,nasıl ki başkaları sana dil uzatınca,ya da bakireliği savununca kızıyorsun ,sen de sanki herkes iyimser, her aile mükemmel,aydın sanıp bunun acısını kızlardan çıkarma .Çünkü işler senin sandığın kadar kolay yürümüyor

  • Üşü

   Selam Özgür kız.

   Önce şunu söyleyeyim: Fikirlerimin Türkiye için ütopik olduğunun ben de farkındayım. Ama söyler misin, yazdığım şeylerden hangisi Türkiye’yi şu an olduğu noktadan daha geriye götürecek bir mana taşıyor? Hepimiz bir şeyler iyi olsun diye uğraşıyoruz, bu da benim naçizane çabam işte. Fikirlerimin müthiş olduğunu iddia etmedim ben. Burada “BENCE” kelimesiyle ile başlayıp biten öznel içerikli paragraflar paylaşıyorum; isteyen gelip okuyor, isteyen okumuyor. Hepsi bundan ibaret.

   Erkekleri biliçlendirmeye çalışmadığımı nereden biliyorsun ki? Onunla ilgili de detaylı yazılar yazmayacağımı nereden biliyorsun? Bu blogun hitap ettiği kadın kitlesi “bekareti olmadığı için” kızını öldürecek psikopat ailelerin kızlarından oluşmuyor takdir edersin ki. Orası çok başka bir alan. Orası için de söylenecek çok sözüm var elbette ama o internetten sonuç verecek bir şey değil, burası onun yeri değil. Ben burada, sevgilisi ile yiyişip, “koca bulamam” diye ileri gitmeyen orta sınıftan ailelerin kızlarına ayar veriyorum. O yüzden lütfen elmalarla armutları karıştırmayalım.

   Elbette herkesin iyi bir film ve müzik kültürü olmalı! Bu ne kadar aptalca bir yorum olmuş böyle?! Resmen gelip cahilliği savunmuşsun. Sovyetler Birliği Polonya’yı işgal ettiğinde Polonyalılar evlerini barklarını, bütün eşyalarını geride bırakmışlar da piyanolarını halatlarla bağlayıp beraberlerinde götürmüşler. Kültürlü olmayan bir insan, hobileri olmayan, entelektüel birikimi olmayan bir insan asla bu yüzyılın insanı olamaz.

   Kimseye yapmacık olmasını tavsiye etmiyorum ben. Ben burada beyinlerde bir ışık patlaması yaratmaya uğraşıyorum. Buna alışkın olmadığın için ani bir yüklenmeyle sigortalarını attırmış olabilirim, üzgünüm.

   Ama yazmaya devam edeceğim. Sevgiler.

 • özgür

  Allahım ordan çıkardığın anlam ‘belli kişiler dışında kimsenin iyi bir müzik film vs kültürü olmasın’ mı yani benim sana anlattığım şey bu mu , bence çıkardığın bu yorumla aptallık yapan sen oldun .Bak bazı insanlar sığdır,ama herkes gibi beğenilmek isterler bu yüzden zorlama bir kişiliğe bürünürler.İnan bana senin şu uzun uzadıya anlattığın kezbanlara daha fazla tahammül edebilirim(?). Her neyse seninle laf dalaşına girmek için yazmadım bunları eğer toplumu değiştirmek,bilinçlendirmek istiyorsan dengenin her iki tarfaından da değişiklikler beklenilmeli yalnızca kadınlardan değil ..

  • Üşü

   E canım, “Bi de şöyle bi şey var niye tüm kadınları kendi kriterlerinize uyması zorunluluğu varmış gibi davranıyorsunuz? Yani herkesin müzik zevki, film kültürü bilgi birikimi olmak mı zorunda, sen zaten aradığın kadını bulursun karışma diğerlerine…” demişsin.

   Buradan başka hangi anlam çıkar? Kuran mı bu yahu? 🙂

   İkinci konuya gelirsek… Zorlama da olsa, kendini birilerine beğendirmek için kitap okuyup film izleyen samimiyetsiz kişiyi, “Abi ben anlamam kitap mitap,” diyen sığ adama tercih ederim. Kusura bakma. En azından üç beş bir şey öğrenir kulak dolgunluğuyla birinci kişi.

   İki taraf muhabbetinde haklısın. Sadece erkeklerle ilgili yazı yazacak zamanım olmadı. Zaten blog da oldukça yeni. Ama takip et, yakın zamanda Türk erkeğini de öyle bir eleştireceğim ki bu yorum bölümü Maslak Oto Sanayii’ne dönecek. 🙁 Doluşacaklar içeriye, vay, nasıl böyle dersin, bilmemne, diye.

   Takip etmeye devam et. Bu kadar da sert eleştirme ama, ben iyi bir şey yapmaya çalışıyorum.

   • özgür

    Hadi bakalım erkekler hakkındaki sıkı bir yazı bekliyorum senden (beklentiyi sen yükselttin) 🙂

    • Üşü

     Merak etme, bana bırak :))

 • pusat

  Tabi ki herkzn kendi karari saygi duymak lazim.Dinimizde ozgur irade diye bisi var fakat unutulmamasi gereken bazi seylerde var. Yobazlikla alakasi yok bunun. Sen evlenip helalim diyeceksin karim esim diyeceksin fakat o senden once hizli bir genclik yasamis kucaktan kucaga ziplamis yetmemis gruba bile girmis olabilir.hattaa ve hatta dediin gbi eros penisli biri onu saatlerce inlete inlete becermiste olabilir. Brz paranoya yaptgn zaman o genclerde biri arsivine saklamak icin kkizla yasadiklatini video ya almista olabilir. ALLAH korusun diyelim.bunlarin Hepsi yada aralarindan bir kaci olmus olabilir. Simdi bu tarz olaylari yasanyan insanlari es olarak secenlere sahsim olarak saygi duyarim ve cesaretinden dolayi tebrik ederim. Ama sizde bunlari kabullenmeyej birine yobaz yadan farkli sifatlar takarak elestiremezsiniz.herkezin kendi karari bu sizi ilgilendirmeZ. Ve sen olaya o kadar genis bakiyosun ki anneni tupcunun altinda gorsen bisi istermisiniz diye soracak gibisn. Yanlissin dostum. Bu konularda bu derece kesin konusmamalisin . Cunku burda senin bu genis yazilarini okuyup etkilenecek insan cok.bu tarz yinlendirme yapamazsin. Yanlis anlamayın n ben bu olaylari yasayan insamlari ayiplamiyrm. Hatta ins bi an once evlenip gunahi terk ederler.mutlu bir yuva kurarlar. Ama yaptiklarinin dogru bisi oldugunuda soyleyemem

  • Üşü

   Pusat, yazında kaba tabirler var, ben de o şekilde cevap vereceğim sana: dediğin gibi “eros penisli” bir erkek becerdikten sonra o kız hâlâ gelip benimle olabiliyorsa, yani ben hâlâ ona yetebiliyorsam, buna kaba tabirle ancak götüm kalkar. Demek ki ben yatakta ondan daha iyiyim veya bende onlarda bulamadığı bir şey buldu ki benim yanımda kaldı diye düşünürüm.

   Bu birincisiydi.

   İkincisi, farzı misal, diyelim ki Ukrayna’dasın. Sokakta yürüyorsun, hava çoktan kararmış. Sen etrafına bakmadan yürürken karşıdan iki tane sarhoş sarışın, bir tane de kızıl gülüşerek geldi ve sana yanaştı. Hatta yanlarında bir tane de zararsız görünen adam da var. Grup seks yapmak istediklerini söylediler ve ilgilenip ilgilenmediğini sordular. Sanırım böyle bir şeyi kız daha G harfini R harfine bağlamadan önce atlayıp kabul ederdin, değil mi?

   OK, diyelim yaptın. Ertesi sabah giyinip o kapıdan çıkman seni,

   – Daha şerefsiz mi,
   – Daha ahlâksız mı,
   – Daha “çocuk yetiştiremez” bir kişi mi,
   – Daha “yuva kurulmaz” bir kişi mi yapmış oldu? Yani ekstrem bir deneyim yaşadın ve 24 saat içinde kişiliğin, karakterin mi değişti? Daha aşağılık biri misin artık?

   Hayır, bunların hiçbirisi olmadı. Sen neysen, ertesi sabah da öyle olmaya devam ettin. Demek ki bu öyle büyütülecek bir şey değilmiş. Demek ki seks dediğin şey o kadar da ayıplanacak bir şey değilmiş. Sadece bize öyle öğretiliyor, kafamıza öyle yazılıyor, hepsi bu.

   Ahlâk kurallarının toplum tarafından dinamik olarak belirlendiğini unutma. 2013 yılında giyilen bikiniler 1913 yılında dünyanın hiçbir yerinde giyilemezdi. Bazı şeyleri modernleştikçe, medenileştikçe biraz daha kaldırabilir hale geliyoruz. Benim dediklerimi de böyle algıla. Bu bir kötüye gidiş değil. Biliyorum, öyle öğretildi ama öyle değil.

   Umarım anlattıklarımdan kendine biraz olsun mesaj çıkarabilmişsindir. Herkesten bir şeyler öğrenebilmek, kapabilmek, yeni şeyler duymaya açık bir zihin sahibi olmak güzeldir, güzel bir erdemdir. Bu yazdıklarımı da bu düşünceyle değerlendir.

   • pusat

    1. Mesele eros penisli birinin becerdigi bir bayani tatmin etmek degil. Mesele peniste degil. Mesele bir erkegin senin kadininin esinin karinin ve cocuklarinin annesinin etinden zevk almasidir.dokunmasidir hissetmesidir. Yoksa penisle bi alakasi. Kabul edilmesi zor olan durum budur. Ki cinsellik demek kucumsenecek bisi degil buyuk bir paylasim. bir erkegn bu derece buyuk paylasimlarda bulunan bir bayani tercih etmemesi dogal oldugu gibi etmeside dogaldir.ben nasil saygi gorteriyoram boyle bi es istemeyen arkadaslara ayni sekilde saygi gostermek gerekir. Hic bisekillde bayanlari succlamiyorum aksine erkeklerin kabahati daha buyuk ve eminim herkz hakettigini alacak bu dunyada. Benim istesgm bu durumu kabul edene saygi duyuldugu kadar etmeyenede saygi duyulmasi.

    • Üşü

     Ben dini açıdan böyle beklentileri olan böyle birine saygı duyduğumu yazıda zaten belirtmiştim.

     “Kadınının eti” gibi tabirlerin iğrenç yalnız. Senin bakire zannettiğin kıza da eros penisliler başka yollardan her şeyi yapmış olabilir. Bakire kalacağım diye neler neler yapanlar var. Bu ülkede bekaret zarı dikiminden büyük paralar kaldırılıyor, bunları etrafta birileri yapıyor yani.

     Demek istediğim şu: bu şeylere çok fazla takılma. Eğer böyle paylaşımları kirli buluyorsan, o paylaşımlara girmediğini düşündüğün bir kızdan asla emin olamazsın. Sadece vicdanın rahatlar; yapmamıştır, dersin. Bakire olduğunu görünce “Oley, ‘temiz’ çıktı!” dersin.

     Gerçekten “temiz” mi peki?

     Ha, eminsin yani. Hayır, benim geçmişimde o kadar çok bu tip kızlardan oldu ki. “Etlerinden” zevk alıp, bir noktadan sonra ilerleyemeğim kızlardan… Asla emin olamazsın dostum.

     En iyisi yumuşatmaya çalış bu düşünce yapını. Öylesi hem daha uygarca, hem de daha rahat. Aklın yolu bu.

 • pusat

  Cok genis dusunuyosun o kadar. Ne yani kadin aradigi erkegi bulana kadar onune gelen erkekle yatip kalkmalimi?eger oyle ise es secimini yataktaki performasina goremi yapiyo?Bahsettiklerinin medeniyet kultur yada benzeri seylerle alakasi yoktur.bu edeptir adaptir namustur. Benim kesinlikle bekaretini kaybetmis biriyle evlenmem gibi bi dusuncem olmadi.dunya hali insaniz ve hata yapabiliriz. Hatasini anlayip gunahi terk eden biriyle evlenirim arkama bakmadan fakat inkar edilsede her erkek gbi benimde arzumdur karimim ilk beraber oldugu insan olmak. Burda senin yaptigin zina gibi buyuk bir gunahi siradan bisi gibi gostermen bazi secimler yapmasi gereken ergenleri yanlis yonlendirmekle kalmayip toplum ve aile yapisinin bozulmasina neden olmaktadir. Tekrar uzerine basarak soyluyorum sartlar oyle gerektirirse ben bekaretini kaybetmis bir bayanla evlenebilirim fakat dogru olan her kadinin tek bi esi olmasi ve ona sadakat ile bagli kalmasidir. Burdan butun bayan arkadaslara sesleniyorum. Gecirdiginiz zevk dolu gunler size iyi gelebilir mutlu edebilir fakat illeride bir gun gercek aski buldugunuzda gecmisiniz yüzünden önünüze kocaman bir engel cikarsa pisman olursunuz. Nefsimize sahip cikin. Herseyden once siz kadinsiniz gelecegin annelerisiniz ve buna yakisir sekilde davranin.

 • blabla

  ya kusura bakma da gerçekten saçmalamışsın. liseli kompozisyon tadında olmuş

 • Ranger

  İnsanlık olarak seksi ve öpüşmeyi bir tabu olarak gördükçe tecavüz, taciz olayları artacaktır. İnsanlar tatmin edemedikleri hormonları yüzünden mutantlara dönüşecektir.

  Mesela 9 yaşındaki bir kıza tecavüz edilecektir, 16 yaşındaki bir kıza 10 kişi tecavüz edecektir

  Belkide hali hazırda başımıza geçmektedir bunlar?

 • Melek

  Ben yazinin su fikrine tamamen katiliyorum; her yerini ellettirip, alternatif seks yollariyla tatmin edip-olup bakireligini korumus kizlarin bakire olmayan bir kizdan farki yok bence!!!
  Hatta fazlasi var…

  • Üşü

   Evet ama yazdıklarıma tamamen katılmadıktan sonra bunu söylemenin bir anlamı yok maalesef. İyice okuyup sindirmeni öneririm yazdığımı. 🙂

 • meraklı

  Gençler kendiniz yazıp kendiniz oynamışınız. Evli, çoluk çocuk sahibi birisi yorum yazsaydı sevinirdim. Ben 25yaş/bekar/erkek Daha önce hiç birliktelik yaşamadım. Psikolojimi mazur görün:
  Şimdi yazıda şunu görüyorum. Daha kolay birliktelik isteyen birisi yazmış. Abiciğim/ablacığım birliktelik istiyorsan git evlen. Sorumluluk sahibi ol. Bozulmuş olan toplumu daha da bozma. Anne, baba bu kadar sorumsuz davranırsa, çocukları ne halde olur?
  Aslında şöyle olabilir max. Kız ile erkek sonunda evlenebiliyorlarsa herşeyi yapsınlar. Ama evlenemiyorlarsa, o erkek ve kız, evlenecekleri başka kişilerden huzur beklemesinler. Bu evlilik hayatlarına da yansıyacak. Aldatılmalar artacak. Çocuklarına, ailelerine hep olumsuz yansıyacak. Yani ben peygamber değilim, 3-5 kişiyle birlikte olmuş bir kıza neden %100 baglanayım. Evlilikte manevi bir huzur olmalı. Ama ben daha önce sorumsuzca davranışlar sergileyen birisine nasıl iyi duygular besleyebilirim?
  Bir de şöyle bir durum var. Erkek her haltı yemişse, evlenebilir böyle birisiyle. Ama bunların evlilikleri de ne kadar huzurlu olur? Tabi bekar hayatlarından daha iyi olur, bu yüzden desteklenmesi gerekir bu durumun.
  Sonuç olarak her türlü evliliği destekliyorum. Sorumluluk sahibi insanlar görmek istiyorum. Ben de yakında hiç birlikte olmadan evleniyorum 🙂 Böylesi daha dogru, daha güzel. Keşfedilecek çok şey var. Eger başkasıyla birliktelik yaşayan birisi olsaydım, hemen evlenmeyi düşünmezdim. Bu tür yazılarda sizi desteklerdim. Belki çocuk sahibi bile olmazdım. Ama anne-babamızın bize verdiği huzuru biz de çocuklarımıza vermeliyiz. Bu yüzden lütfen biraz “SORUMLU OL”.

  • 25 yaşı ve gençliğini ziyan etmişsin. Bu bir. 🙂

   İki, farklı insanlarla “beraber olmak” sorumsuzluk değildir. Bu olması gerekendir tam aksine. Genç dediğin düşünmez, dağıtır, hatta hata yapar, düşer, kalkar, eğlenir, sarhoş olur. O yaşlarda yapılması gereken bütün çılgınlıkları yapar; kurtlarını döker, hayata bunları yaparak başlar. Senin sorumluluk anlayışın oldukça hastalıklı. Bu neyin travması bilemiyorum. Görmeden net bir şey söyleyemem ama muhtemelen babaya kendini beğendirme ile ilgili bir problemin var.

   Üç, ben evlilik denen şeye de kökten karşıyım. Bir ortaçağ uygulaması olarak görüyorum. Hatta görmüyorum, öyle. Yerleşik hayata geçilmeden önce Türklerde ve pek çok başka kavimde kimin hangi babadan olduğunun pek önemsenmediğini biliyor muydun? Ne zaman ki yerleşik hayata geçiliyor, o zaman miras problemleri çıkıyor ve kimin kimin çocuğu olduğunun bilinmesi gerekiyor. O zamana kadar eşit haklara sahip kadınlar, erkek egemen bir toplum anlayışı içinde bu günlere kadar gelen bu süreçte sürekli ezilmeye başlıyorlar. Yani yerleşik hayata geçişimiz ile başlayan ve yıllar içinde evrimleşip bu anki halini alan bir durumdur “aile” olayı. Evlilik de bunun bir resmiyete büründürülmüş hali. Tam egemenlerin istediği yaşam tarzı: Evli, çocuklu, çalışan, “sorumluluk sahibi”, ses çıkarmayan devlet kuzuları… Ben bu değilim. Biz bu değiliz.

   İşin garip tarafı “toplum bozuluyor” diye delicesine tutmaya çalıştığınız bir yapı var. “Aile kurumunun içi boşalıyor” diye kafayı yiyorsunuz. Bu, tarihin doğal akışı. Niagara’nın karşısına geçmiş sehpa tutuyorsun. 🙂 Bozulacak elbette. Çünkü günümüze uymuyor. Ben bu çağa uymuyorum diye bağırıyor evlilik kurumu.

   Neyse…

   Ben “sorumlu” olurum da, senin sorumsuz davranma şansın hiç oldu mu, onu merak ediyorum. 🙂

 • ahmet

  Cok Guzel bir yazi. Yurt disinda yasiyorum (Almanya) ve sahsen bende Turkiye’de cinselligin tabu oldugunu ogrendim. Bu sisteme bende karsiyim, Okula git, ilk okul orta okul, lise universite evlen ure cocuk yap itaat et, ama genc malesef bu boyle, ne yapalim, Gelelim cinsellige, benim gozumde bir modern Turk kizi ve insani cinselligi rahat yasamali, lakin benim evlenecem kadinin bana dogrusunu soylemesini isterim. Kalkip’da bakire olup orasini burasini elletmis, oral seks yapmis utanmadan “sen benim ilk erkegim ” olacagim ayaklari cok yuzsuzluk, resmen gercekten. Bana kalksin senden once asik oldugum erkek’le uzun sureli ask yasadim 1-2-3- vesayre yil ve cinsel iliskiye girdim desin , ki bu beni tatmin eder dogru durust , adam akilli cinselligi yasamis birey. Zaten akli basinda bir Turk kizi her erkekle yatip kalkmaz. Ben bakire deyilim onun iicin evlenecem kadindan bakirelik bekleyemem. Ama kalkipta alkolik bir kiz one night stand yapan , cinsel arzularini hic tutmayan (daha dogrusu iradesi olmayan) gecmisinde 5-6-10 kisiyle beraber olan bir kizla’da kesinlikle evlenmem , yapabilir isterse 1000 kisiyle beraber olsun ama tercihim deyil. Ataturk batililar’dan iyi seyleri alin dedi ama batililar gibi olmayin dedi. Turk’iyedeki ozenti hic bir yerde yok, BATI’yi avrupayi cok ust bir duzey gibi goren , modern ligi gotunden anlayan kisiler yokmu 🙂 onlar burda biraz yasasin 😉 ben 13 yildir burdayim universite mezunu ve Kemalist bir bireyim. 😉 yani ben one night stand’lara karsiyim uzun iliskilerin adamiyim 😉

 • Yer yer katıldığım olsa da bazı kritik noktalardaki yanlış tahlillerin ve yorumlara cevap veriş tarzındaki ukala ve lakaytlığın seni çok ciddiye alamama sebep oldu maalesef arkadaşım. Üzerine basa basa hemen hemen her yazında “Bu benim öznel fikirlerimdir” alt metnini bizlere farkettirmek istemene rağmen, yazılarının altındaki yorumlara cevap verişindeki ben bilirimci tavrın ve çakma elitist tutumun son derece rahatsız edici. Tarihin akışı ya da evrimi konusundaki bilgilerin de son derece anti bilimsel seviyede. Medeniyet ya da uygarlık her zaman aynı seviyede gelişip ilerlemez. Antik Yunan toplumunun şu anki toplumlardan ne kadar ileride olduğundan haberin vardır umarım. Tarihin dönüm noktaları ve sapakları vardır. Teknolojik ilerleme ile zihinsel ilerleme aynı paralelde değildir. Aile kurumuna olan şüphelerin antikapitalist tutumundan mı ileri geliyor yoksa genel anlamda böyle mi düşünüyorsun? Nereden bakarsak bakalım elde kalır çıkarsamaların var. Yazının en son cümlesindeki liberal tavrın senin hayattaki tutumun hakkında bana bazı ipuçları verdi. Yazının en başlarında bekaret kavramını dini ya da sosyolojik gerekçelerle ele alıp çözümleye çalıştın ama en sonunda bırakın bunları diyorsun. İlişkiye giremeyen zaten bu kavramlar, bu diktalar yüzünden giremiyor. Yer yer ironi mi yapmaya çalışıyorsun yoksa bu tepeden inmeci sakat bakış açın her zaman mı var bilmiyorum ama ” garıyı ilhk biz sigekh” olarak ifade ettiğin bir kalıptaki oryantalist tutumun hiç hoş değil ve zarar verici. Seks yapmak ya da yapmamak her şeyden önce bir tercihtir. Tıpkı bir kitap satın almak gibi. Ama sıvı transferi olarak nitelendireceğin bir iş de değildir. Evet teknik olarak ya da tıbbi olarak öyle nitelendirilebilir. Fakat herkes için böyle değildir ve bence de olmamalıdır. İşin içinde duygu olup olmamasından bahsetmiyorum bakın burada çok ince bir fark vardır. Hayattaki bazı tercihler insanın nasıl bir insan olduğunun ipuçlarıdır. Dejenere olmuş, sömürü düzeninde yaşamasına rağmen özgürlüğü sadece “Cinsel Özgürlük” olarak algılamak sorumsuzluktur, konformist bir tutumdur, korkaklıktır, hayatı sadece hedonist tutkularla yaşama iradesidir. Benim kimsenin sevişip sevişmemesiyle ilgim olmadı şu ana kadar, bu çok önemsiz bir konudur 21.yüzyılda. Çok daha önemli sorunlar vardır ve hiçbir özgürlük mücadelesi yoktur ki kapitalizmle savaşmadan elde edilemesin. Bu kapitalizmle mücadele sorunudur her şeyden önce. Ben her zaman insanları dinlemeyi ve okumayı, onlardan bir şey kapmayı çok istemişimdir ama artık farkettim ki ne yazık ki olmuyor ben de bu nitelendirdiğim insanlar gibi miyim bilmiyorum. Yani üniversite kantininde, sözlüklerde, eylem pratiklerinde, bloglarda vs. vs.’de o kadar çok kendini çok şey biliyormuş gibi zanneden ama aslında bölük pörçük bilgiler yumağı haline dönüşmekten başka bir şey olmayan bu yarı sömürge ülkenin çeyrek aydınları da en fazla sizler kadar oluyormuş, kendi adıma utandım sizi okurken gerçekten. Yani bu kadar insanlığa uzak, bu kadar halkının hala sürmekte olan feodal ilişki yapısından bihaber bir insan nasılmış onu gördüm. Yukarıdaki bir arkadaşa “25 yaşındasın ve gençliğini ziyan etmişsin” demen ve sanki onun tepkisini yumuşatmak ya da kaba tabirle gazını alırcasına bu cümlenin sonuna smiley koyman da bir o kadar iğrenç. O adam bir mücadele insanı olabilir , fedakar olabilir, şu olabilir, bu olabilir. 25 yaşına kadar cinsel ilişkiye girmemek onun tercihidir, tıpkı bazılarının her gün cinsel ilişkiye girmek istemesi kadar doğal bir şey bu. Hayatının sonuna kadar bile cinsel ilişkiye girmemek bir sorun değildir, aseksüellik diye bir şey var. Burada sayfalarca yazmak istiyorum fakat görüyorum ki egonuz dizginlenemez derecede ve kibriniz herkesi yakıyor… İyi çalışmalar…

  • Kitabın için teşekkürler. 🙂

Close
Beğensen ne güzel olur!
Bu sosyal medya hesaplarını takibe alarak blogun gelişimine katkı yapabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: